Matka Boża Bolesna
Główka42 procesja
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Kwiecień

03-06.04.2011 r.
Tradycją lat ubiegłych w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, o godz. 7.30, rozpoczęły się parafialne Rekolekcje Wielkopostne. Prowadził je ks. Łukasz Wiśniewski MIC. Podobnie jak w ubiegłych latach osobne nauki mogły usłyszeć, poszczególne grupy wiekowe: dzieci, młodzież i dorośli.
W środę, na Mszy św. wieczornej, przedstawiciele Rady Parafialnej w imieniu całej wspólnoty uczestników rekolekcji, złożyły na ręce ks. Łukasza kwiaty z gorącymi słowami uznania za podjęte tematy podczas nauk dla dorosłych, które w tym roku skupiały się na problemach w małżeństwach wynikających z odmienności płci małżonków.

06- 07.04.2011r.
6 kwietnia, w godzinach wieczornych,  z parafii Najświętszej Marii Panny Królowej Polski przybyła do nas kopia Krzyża Światowych Dni Młodzieży, który perygrynuje po naszej diecezji.
W dniu 7 kwietnia, po nabożeństwach: Drogi Krzyżowej i Koronce do Bożego Miłosierdzia, Krzyż został przewieziony w asyście kilku parafian i miejscowej Ochotniczej Staży Pożarnej do parafii pw. św. Stanisława w Kramsku.

Nawiedzenie Krzyża w parafiach ma na celu duchowo przygotować wiernych, a w szczególności młodzież do madryckich dni młodych.
Ma być także czasem zgłębiania papieskiego orędzia na Światowy Dnzień Młodzieży - w którym Ojciec Święty zwraca uwagę, że żyjemy w czasach gdzie próbuje się eliminować Boga z życia publicznego, gdzie walczy się z Krzyżem Chrystusa i z nauką która z niego wypływa.

14.04.2011r.
Podczas Mszy Świętej o godzinie 17.00 J. E. Biskup Stanisław Gębicki udzielił Sakramentu Bierzmowania 37 osobowej grupie młodzieży z naszej parafii.
Znamię darów Ducha św. przyjęli: Adamczewska Natalia Patrycja, Adamiak Magdalena, Andrzejewska Katarzyna, Bąk Natalia Beata, Białecki Patryk, Budziński Rafał, Czarnecka Agata, Golimowski Mateusz, Grajek Justyna, Jagodziński Marcin, Kamińska Malwina Irena, Kita Dawid, Klimczak Paweł Sebastian, Kołodziejczak Anna, Konieczka Barbara, Kordylewska Patrycja, Krysztofik Karolina, Kubiak Katarzyna, Kupczyk Szymon, Leszczak Patryk, Lidźbiński Dawid, Lipczyński Sebastian, Maciejewski Artur Marcin, Majewski Patryk,  Markowska Karolina, Milas Natalia, Pyrzyński Łukasz, Rachota Marcin Mieczysław, Sztablewski Dawid, Tomaszewska Agata, Walczak Piotr, Wilk Mieczysław Jan, Wróbel Justyna, Wróbel Piotr, Wróbel Sylwester, Zalewski Mateusz, Żabińska Beata Genowefa.
Do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej  młodzi ludzie przygotowywali się przez okres trzech lat poprzez udział w spotkaniach formacyjnych i modlitewnych, roratach, nabożeństwach: drogi krzyżowej, różańcowych, majowych i gorzkich żalach.
W klasie I o dobre formowanie młodzieży poprzez głoszenie katechez zadbał ks. Sergiy Yakubovskyy MIC, natomiast w klasach II  i III wikariusz ks. Waldemar Kowalski MIC, który także koordynował i przygotowywał oprawę  całej uroczystości.


17.04.2011r.

Pola nadziei

Dziś przy kościele parafialnym odbyła się akcja charytatywna „Pola Nadziei” na rzecz licheńskiego Hospicjum. Wszyscy darczyńcy otrzymali od wolontariuszy, w roli których wystąpiły dzieci i młodzież z licheńskiej parafii, kwiat żonkila –  symbol walki z chorobą nowotworową.
W akcji została zebrana kwota 1719zł.

Włączenie do grona ministrantów

Dziś, podczas Mszy św. o godz. 10.30 sprawowanej przez proboszcza ks. Stanisława Kosiorowskiego MIC, po wcześniejszym kilkumiesięcznym okresie przygotowawczym, opiekun ministrantów ks. Waldemar Kowalski MIC włączył do grona ministrantów dziesięciu chłopców:

•    Jakub Chaładaj
•    Maciek Bilski
•    Mateusz Adamiak
•    Filip Pietrzykowski
•    Piotr Goiński
•    Marek Kraska
•    Dominik Kasprzak
•    Dominik Desecki
•    Paweł Augustyniak
•    Mateusz Zacharek

Misterium Męki Pańskiej

Również w dzisiejszym dniu około 40 osobowa grupa młodzieży z licheńskiej wspólnoty oazowej „Emmanuel”, w Sali Królewskiej, godzinach: 12.00, 13.30, 15.00 i 18.00, wystawiła  Misterium Męki Pańskiej.

Scenariusz powstał na podstawie Ewangelii św. Jana. Przygotowania rozpoczęły się z początkiem roku. Próby  pod bacznym okiem wikariusza ks. Waldemara Kowalskiego MIC i
pani Anny Pawlak, odbywały się dwa razy w tygodniu. Dużym wyzwaniem okazało się wykonanie scenografii, ale efekt końcowy robił wrażenie. W przygotowania włączyło się wiele osób. Czasochłonną i bardzo wymyślną dekoracją poszczególnych scen zajęła się s. Irena ze Zgromadzenia Sióstr Imienia Jezus w Licheniu Starym.  
Główną rolę w przedstawieniu, czyli postać Jezusa, zagrał sam reżyser – ks. Waldemar Kowalski MIC
Pozostałe postacie to:
Maryja –  Karolina Krysztofik,
Annasz – Paweł Krzymiński,
Kajfasz – Krystian Kantarowski,
Nahum – Szymon Kupczyk,
Gamaliel – Paweł Klimczak,
Józef z Arymatei – Jakub Solecki,
Judasz – Dominik Bultrowicz,
kapłan 1 – Paweł Klimczak,
kapłan 2 – Dawid Gwóźdź,
kapłan 3 – Artur Maciejewski,
kapłan 4 –  Dawid Gwóźdź,
Filip – Mateusz Józefacki,
Jan – Adrian Małas,
Piotr – Andrzej Majchrzak,
Tomasz – Adrian Rutkowski,
Jakub – Dawid Wiśniewski,
Bartłomiej – Krystian Fabiszak,
Malchus – Adam Malak,

Setnik – Damian Matczak,
Dacymus – Damian Matczak,
Kwintus – Łukasz Pyrzyński,
Oktawius – Krystian Fabiszak,
Septymus – Krystian Fabiszak,
Piłat – Bartosz Guźniczak,
Maria Magdalena – Klaudia Matczak,
Weronika – Patrycja Kordylewska,
sługa – Dominik Depczyński,
osoby z tłumu: Sylwia Guźniczak,  Anna Krysztofik, Nikola Fabiszak, Nikola Gruszczyńska, Karolina Pietrzykowska, Justyna Grajek, Kaja Kordylewska, Natalia Józefacka, Justyna Grajek, Anna Kołodziejczak, Katarzyna Hałas, Beata Żabińska, Ola Miętkiewska, Natalia Milas, żołnierze: Grzegorz Gilewski, Damian Malak, Mateusz Ból, Tomasz Szafrański.

19.04.2011r.
W dzisiejszym dniu o godz. 13.00 odbył się pogrzeb ks. Edwarda Daraża. Mszę św. celebrował Prowincjał Zgromadzenia Księży Marianów ks. Paweł Naumowicz . Homilie wygłosił Kustosz Senior ksiądz Eugeniusz Makulski. W pogrzebie uczestniczyło wielu kapłanów ze Zgromadzenia Księży Marianów oraz księża z pobliskich dekanatów. Bardzo licznie również na to Nabożeństwo przybyli parafianie wdzięczni za wieloletnią pomoc księdza Edwarda przy posłudze w parafii, a szczególnie podczas nawiedzania chorych po domach z Najświętszym Sakramentem.

21-23.04.2011r

TRIDUUM PASCHALNE

W Wielki Czwartek w godzinach porannych Ksiądz Proboszcz i Ksiądz Wikariusz wraz z kilkoma współbraćmi udali się po Święte Oleje do katedry włocławskiej ma uroczystą Mszę Krzyżma.     
O godzinie 18.00 w Bazylice licheńskiej Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej przewodniczył arcybiskup Jan Paweł Lenga. Dzień ten jest pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Tradycją lat ubiegłych, po Mszy Świętej, liczne grupy i wspólnoty parafialne, a także siostry ze Zgromadzenia Sióstr Imienia Jezus posługujące przy Sanktuarium złożyli kapłanom życzenia na ręce Księdza Przełożonego.
Ostatnie Nabożeństwo Drogi Krzyżowej przed świętami Wielkiej Nocy, w Wieli Piątek, sprawował ks. Zbigniew Grygorcewicz podczas którego przybliżył uczestnikom rozważania Drogi Krzyżowej  według  papieża Jana Pawła II. O godzinie 18.00 rozpoczęła się, pod przewodnictwem Przełożonego Domu Zakonnego księdza Wojciecha Sokołowskiego,  Liturgia na cześć Męki Pańskiej, a następnie adoracja Krzyża. Piątkowego wieczoru i przez cały kolejny dzień można było adorować Pana Jezusa w Najświętszym
Sakramencie. Grób, podobnie jak w dwóch poprzednich latach przygotowała siostra Irena ze Zgromadzenia Sióstr Imienia Jezus posługujących przy licheńskim Sanktuarium.

Liturgia Paschalna rozpoczęła się na placu przed bazyliką o godz.21.00, przewodniczył jej ks. proboszcz Stanisław Kosiorowski.
Podczas Mszy św. do grona chrześcijan, poprzez Chrzest Święty, dołączyło dwoje dzieci.
O oprawę muzyczną liturgii zadbał tradycyjnie parafialny chór Virtus Dei, od przewodnictwem organisty pana Jarosława Adamiaka. W tym roku męski do tej pory chór, został wzbogacony o panie tworząc nową mieszaną grupę.

Po Mszy św. wyruszyła Procesja Rezurekcyjna na cmentarz, podczas której uczestnicy zanieśli znicze, ze światłem zapalonym od Paschału, na groby swoich bliskich.
Po uroczystej procesji i błogosławieństwie wszyscy zastali zaproszeni na agape: gorący bigos i  herbatę oraz  ciasto przygotowane przez parafian.
Bardzo miłym a zarazem ubogacającym Wielkanocne świętowanie  akcentem był występ taneczny dzieci na cześć Zmartwychwstałego Pana, przygotowany przez katechetkę panią Ewę Pawlak . Po dziecięcym występie swoje muzyczne zdolności zaprezentowała grupa młodzieżowa „Emmanuel„ pod przewodnictwem ks. wikariusza Waldemara Kowalskiego i pani Kamili Pawlak. Wspólnota uczestników agapy włączyła się w wspólny śpiew,  co stworzyło bardzo ciepłą i przyjazną atmosferę wielkanocnego świętowania.

29.04.04.05.2011r.

Osiemnastoosobowa grupa parafian wyruszyła dziś na pielgrzymkę do Rzymu by tam wziąć udział w uroczystościach beatyfikacyjnych Jana Pała II.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


31 października 2020
Sobota
Boga żywego pragnie moja dusza

Zaduszki muzyczne. Wieczór refleksji i modlitwy (po Mszy św. o godz. 19.00) - prowadzi sanktuaryjny zespół muzyczny "Galilea" - ODWOŁANE

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
7.30 po mszy Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
19.00 w intencji małżeństw i rodzin
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Nowenna do Matki Bożej Licheńskiej: 18.00
Apel Maryjny, różaniec i procesja ze światłami: 21.00
kościół dolny - Kaplica Trójcy Świętej
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Różaniec dla doroslych: po Mszy św. o godz. 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet