Matka Boża Bolesna
top str.
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Rekolekcje przygotowujące do zawarcia sakramentu małżeństwa

W Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym trwają rekolekcje dla narzeczonych, którzy w najbliższym czasie pragną w obliczu Boga i swoich najbliższych powiedzieć sobie uroczyste „i nie opuszczę cię aż do śmierci”. W trzydniowym spotkaniu uczestniczy 10 par z terenu całej Polski.

Narzeczeni rozpoczęli swój pobyt w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej w piątek w godzinach wieczornych. W trakcie rekolekcji będą starali upewnić się, że decyzja o wstąpieniu w związek małżeński była świadoma i dojrzała, a nie podjęta pod wpływem impulsu.

Rekolekcje prowadzą państwo Hanna i Robert Stańczukowie z Warszawy, którzy od ponad 46 lat szczęśliwym małżeństwem. Jak sami przyznają rekolekcje dla narzeczonych w Licheniu prowadzą już od wielu lat i zawsze przyjeżdżają tu z wielką radością:
„To jest forma, którą praktykowaliśmy wiele lat temu w ramach przygotowania do sakramentu małżeństwa. Z tej formuły narodził się program jaki prowadziliśmy w naszej parafii św. Krzyża w Warszawie i przeniesiony został tutaj. W jeden weekend narzeczeni przyjeżdżają i spotykają się ze sobą. Tu nie chodzi o integrację grupy tylko o to, aby oni pracowali na konkretnych tematach, żeby mogli jak najwięcej wyciągnąć stąd dla siebie argumentów dlaczego ślub kościelny”powiedziała pani Hanna Stańczuk.

Duchowym wsparciem podczas rekolekcji dla młodych ludzi jest ks. Piotr Kieniewicz, v-ce dyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym (LCPRiOU), które organizuje rekolekcje:
„Małżeństwo to bardzo poważna sprawa. Rekolekcje, jakie organizujemy dla narzeczonych, mają im pomóc w przygotowaniach do jego zawarcia. Chcemyjak to się mówidać im do myślenia, dać im narzędzia do radzenia sobie z pojawiającymi się nieuchronnie trudnościami, swoisty fundament dla ich przyszłej małżeńskiej relacji. Chcemy im pokazać, że małżeństwo potrzebuje trwałych duchowych podstawdlatego to rekolekcje, a nie tylko warsztatyponieważ ostatecznie jedność małżonków jest owocem działania łaski Boga w nich, a nie tylko umiejętnego wykorzystania znanych i opanowanych socjotechnik”.

Osobom, które zdecydowały się wziąć udział w licheńskich rekolekcjach, kierowały zgoła odmienne przesłanki. Dla pani Natalii i pana Romana z Wronek wybór rekolekcji w Licheniu był uwarunkowany krótkim terminem ślubu:
„Zgłosiliśmy się do naszego księdza w czerwcu i powiedział nam, że nie organizuje kursów przedmałżeńskich i polecił nam te weekendowe, abyśmy znaleźli w intrnecie. Nasz ksiądz proboszcz zgodził się, że dwa tygodnie przed ślubem odbywamy nauki przedmałżeńskie więc zdecydowaliśmy, że tu przyjedziemy.” - wyjaśniła pani Natalia.

Jej zdaniem formuła rekolekcji jest atrakcyjna i może się podobać:
„Jeżeli miałoby to mieć tylko formę wykładu księdza czy siostry zakonnej to myślę, że byłoby to o wiele nudniejsze niż relacja małżeństwa z 46-letnim stażem. Jest to dużo bardziej wartościowe co oni powiedzą niż to co mówią księża czy siostry, szczególnie z perspektywy dwojga ludzi, którzy mają tworzyć rodzinę” – dodała pani Natalia.

Zgoła odmienne zdanie na temat rekolekcji przedstawił pan Adam ze Skulska:
„Przyjechałem bo tu w miarę szybko można to załatwić. Zależy mi na czasie. Jest to bardzo wygodne, że można w dwa dni dostać to, po co się przyjechało.”

W rekolekcjach uczestniczą narzeczeni m.in. z Tczewa, Poznania, Wronek, Garwolina, Malborka oraz Lichenia. Zakończą się one dziś w godzinach popołudniowych. Po zakończeniu kursu narzeczeni otrzymają dokument, który będzie podstawą do zawarcia związku małżeńskiego w swoich rodzinnych parafiach.

Licheń Stary, 16 września 2012 r.   

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


12 lipca 2020
Niedziela
Na żyznej ziemi ziarno wyda plony

Słowacja w Licheniu. Razem przy Bolesnej Matce

Niedziela z rodziną w Licheniu (12.00-16.30) - odwołane

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej
Dzień modlitw w intencji poległych i pomordowanych mieszkańców polskich wsi

20.Ogólnopolska Pielgrzymka Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników (12-13 lipca)
- odwołana

40.Mariańska Piesza Pielgrzymka z Góry Kalwarii do Lichenia (7-16lipca) - odwołana

Rekolekcje: Nie zgubić się w świecie (10-12 lipca) - ODWOŁANE

II Międzynarodowy Licheński Festiwal Organowy (5 lipca-30 sierpnia)


PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 18.00
7.30 po mszy Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 17.00
kościół dolny - kaplica Trójcy Świętej:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
8.30, 10.30, 20.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
8.00

realizacja LM Internet  LM Internet