Matka Boża Bolesna
z
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Kolegium par odpowiedzialnych
Ruchu Equipes Notre-Dame


Kolegium par odpowiedzialnych za Region Polska Ruchu Equipes Notre-Dame (EN-D) odbyło się w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej (27.02 – 01.03).

Jak wyjaśnili państwo Beata i Marcin Pińkowscy, para odpowiedzialna za Sektor Mazowsze, było to spotkanie robocze, w trakcie którego zajmowano się sprawami bieżącymi ważnymi dla funkcjonowania Ruchu w 2015 roku.
Nieprzypadkowo licheńskie sanktuarium zostało wybrane na miejsce spotkania. - „Ruch Equipes Notre-Dame jest na wskroś maryjny, tak jak i Licheń. Chcieliśmy także powierzyć się Matce Bożej, a że łatwo jest nam tu dojechać z różnych miejsc w kraju, dlatego nasz wybór nie był trudny. Ponadto w tutejszej parafii funkcjonują trzy ekipy Ruchu EN-D” – powiedział pan Marcin Pińkowski.

Spotkanie rozpoczęło się w piątkowy wieczór, a zakończyło w niedzielne popołudnie. - „Dzielimy się naszymi radościami i obawami dotyczącymi poszczególnych sektorów, ustalaliśmy takie przyziemne sprawy jak organizacja pielgrzymki, terminy spotkań. Przekazywaliśmy sobie informacje o tym, jak Ruch się rozwija, czy powstają nowe ekipy, czy są nowi doradcy duchowi” – dodała pani Beata Pińkowska.

Ważną kwestią poruszoną w trakcie kolegium była także sprawa powstania Superregionu, w skład którego wejdą ekipy z Polski, Białorusi, Węgier, Słowacji, Ukrainy i Norwegii.

Ruch Equipes Notre-Dame został założony w 1939 roku przez francuskiego duchownego, ks. Henri Caffarela. Jest to ruch świecki na prawie kanonicznym zatwierdzony przez Ojca Świętego. Na świecie łącznie istnieje ok. 13 tysięcy ekip, z czego w Polsce jest ich ponad 200. Jedna ekipa może zrzeszać od 4 do 7 małżeństw. Każda posiada doradcę duchowego, będącego przedstawicielem Chrystusa i Kościoła. W Regionie Polska aktualnie istnieje 6 sektorów: Wielkopolski, Mazowiecki, Śląski, Dolnośląski, Kujawski oraz Małopolski.   

Małżeństwa należące do Ruchu Equipes Notre-Dame żyją wg charyzmatu, jakim jest krzewienie miłości małżeńskiej, będącej drogą do świętości. Karta Ruchu EN-D z kolei, która jest podstawowym dokumentem dla małżonków w ich wspólnym i codziennym życiu, nakłada na nich zadania, które winni realizować jako członkowie stowarzyszenia: codzienną osobistą modlitwę, modlitwę małżeńską, spotkanie ze Słowem Bożym poprzez czytanie i słuchanie Pisma Świętego, ustalenie reguły życia, uczestnictwo w rekolekcjach organizowanych przez Ruch oraz comiesięczne spotkania żony i męża na dialogu małżeńskim.

Licheń Stary, 02 marca 2015 r.   

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


25 sierpnia 2019
Niedziela

Dwudziesta Pierwsza Niedziela Zwykła

Nowenna  przed rozpoczęciem
nowego roku nauki

Licheńskie Spotkania Rodzin

I Międzynarodowy Licheński Festiwal Muzyki Organowej
godz. 14.30 Christophe Mantoux (Paryż)

2. Pielgrzymka Konna z Powiatu Tureckiego

37. Piesza Pielgrzymka Ludzi Pracy


PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze św.
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 18.00
Procesja Eucharystyczna – po Mszy św. godz. 12.00
Nabożeństwa
kościół dolny - kaplica Trójcy Świętej:   (w czasie Festiwalu Muzyki Organowej)
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
kościół górny - nawa główna:
Różaniec 17.00
Apel Maryjny 21.00
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 9.00 – 16.00


Kościół św. Doroty
Msze św.
8.30, 10.30, 20.00
Nabożeństwa
Godzinki ku czci Najświętszej
Maryi Panny lub Różaniec: 8.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza św.
8.00

Imieniny obchodzą:
Luiza, Patrycja, Ludwik
 
Zwykły okres liturgiczny
I tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: C, I

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Iz 66,18-21
Psalm responsoryjny: Ps 117
Drugie czytanie:
Hbr 12, 5-7. 11-13
Ewangelia: Łk 13,22-30
realizacja LM Internet  LM Internet