Matka Boża Bolesna
Główka25 orkiestra przed Bazyliką
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Rekolekcyjny weekend w Licheniu

Miniony weekend w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej upłynął pod znakiem rekolekcji. Od czwartku w Licheniu modliły się osoby zrzeszone w Ruchu Rodzin Nazaretańskich. W licheńskim Sanktuarium przebywali także maturzyści z Kartuz, którzy w drodze na Jasną Górę postanowili się tu zatrzymać, zwiedzić Sanktuarium i nabrać sił do dalszego podróżowania.

„Wiara drogą do komunii z Bogiem i człowiekiem” – to hasło tegorocznych rekolekcji Ruchu Rodzin Nazaretańskich.  Uczestnicy rekolekcji spędzali czas na modlitwie,  spotkaniach tematycznych oraz konferencjach.

Jak podkreśla ks. Krzysztof Dulny, organizator rekolekcji, wybór licheńskiego Sanktuarium do organizacji spotkań jest wyborem najlepszym z możliwych. Bliskość Boga i Maryi jest tu szczególnie odczuwalna: „Zawsze rekolekcjom Ruchu Rodzin Nazaretańskich towarzyszy myśl przewodnia. Hasłem tegorocznych rekolekcji jest „Wiara drogą do komunii z Bogiem i człowiekiem”. Obecnie ludzie mają bardzo wiele obowiązków, przez co nie potrafią z dystansem spojrzeć na otaczającą rzeczywistość.  Rekolekcje są szansą i okazją do tego, aby się zatrzymać na chwilę. Mają pomóc w spojrzeniu na życie w lepszy, Boży sposób i próbą przemiany tego, czego sami nie jesteśmy sami zmienić. Dzięki ofiarowaniu swoich trudów Bogu, można je łatwiej przeżyć i szybciej pokonać. A Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej jest do tego miejscem idealnym”.

Ruch Rodzin Nazaretańskich to maryjna wspólnota działająca przy parafiach. Osoby zrzeszone we wspólnocie starają się zgłębiać w swoim życiu duchowość Świętej Rodziny z Nazaretu.
„Jest to próba życia takim życiem, jakim żyła Święta Rodzina” – wyjaśnia ks. Dulny.

W rekolekcjach wzięło udział ok. 450 członków Ruchu Rodzin Nazaretańskich z zachodniej Polski, m. in. ze Szczecina, Poznania, Wrocławia, Legnicy, Gorzowa Wielkopolskiego, Zielonej Góry.

Drugą grupą, która przebywała w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, była grupa maturzystów z I Liceum Ogólnokształcącego w Kartuzach. Uczniowie zatrzymali się w Licheniu w drodze na doroczną Pielgrzymkę Maturzystów na Jasnej Górze. U stóp Matki Bożej Licheńskiej prosili o pomoc w wyborze właściwej drogi życiowej i siły do dalszej nauki w przygotowaniu do egzaminu dojrzałości.

„Naszym głównym celem jest matura. Przyjechaliśmy tu, aby się pomodlić przed najważniejszym egzaminem w naszym życiu. Ale oczywiście nic nie przychodzi samo. Głęboko wierzymy, że ciężka praca połączona z modlitwą zaowocuje pomyślnie zdanym egzaminem maturalnym” – powiedziała Agnieszka z kartuskiego liceum.

Młodzi ludzie w Licheniu zwiedzili Sanktuarium, uczestniczyli we Mszy św. przed Cudownym Obrazem Mati Bożej Licheńskiej oraz brali udział w naukach rekolekcyjnych.

„Każdego roku, gdy jedziemy w na Pielgrzymkę Maturzystów na Jasną Górę, zatrzymujemy się w Licheniu. Przemierzając niemal całą Polskę nie wyobrażam sobie, abyśmy po drodze nie odwiedzili Lichenia, gdzie młodzież może w spokoju przystąpić do sakramentu pokuty, wyciszyć się i zastanowić się nad decyzjami, które będą rzutować na całe życie. Przyjeżdżamy do Lichenia od wielu lat i za każdym razem młodzież jest zachwycona atmosferą jak tutaj panuje” – powiedział Mirosław Lange, katecheta z I Liceum Ogólnokształcącego w Kartuzach, organizator pielgrzymki.

Oprócz modlitwy w Sanktuarium uczniowie odwiedzili pobliskie Strzelno, gdzie mogli zobaczyć dwunastowieczne zabytki związane z początkami państwa Polskiego.

Zarówno uczestnicy rekolekcji Ruchu Rodzin Nazaretańskich, jak i młodzież maturalna z Kartuz,  mieszkali w Domu Pielgrzyma „Arka” znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie licheńskiej bazyliki.


Licheń Stary, 14 lutego  2011 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


25 listopada 2020
Środa
Dzieła Twe wielkie i godne podziwu

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte

7.30,12.00, 18.00
18.00 w intencji chorych i umierających.
Po Mszy św. błogosławieństwo dla chorych
Nabożeństwa:
kościół górny - Kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Różaniec: 16.30


Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

realizacja LM Internet  LM Internet