Matka Boża Bolesna
Komunia
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Uroczysta pasterka w licheńskiej bazylice 
 
Ks. Henryk Kulik MIC, proboszcz parafii pw. św. Doroty w Licheniu Starym, przewodniczył uroczystej pasterce w licheńskiej bazylice. Mszę św. koncelebrowali także księża marianie, w tym ks. Bogusław Binda MIC, przełożony licheńskiej wspólnoty oraz ks. Janusz Kumala MIC, kustosz sanktuarium. 
 
Homilię  w trakcie celebracji wygłosił ks. Jarosław Hybza MIC, który pochylił się nad jednym z filarów w historii zbawiania – wcieleniem Syna Bożego, Jezusa Chrystusa. Kapłan postawił 4 pytania, na które  rozwinął w wygłoszonym słowie. Po pierwsze dlaczego Jezus narodził się w czasach cezara Oktawiana Augusta? Po drugie, Dlaczego Jezus przychodzi wtedy, gdy przygotowywany jest spis ludności? Po trzecie dlaczego Jezus narodził się w nocy? I po czwarte dlaczego Jezus narodził się w żłobie? 
Odpowiadając na pierwsze pytanie kapłan wskazał, iż cesarz Oktawian wprowadzał pokój za wszelką cenę, także siłą. Jednakże pokój polega na wewnętrznym darze Boga, a nie na braku wojny. 
Mówiąc o spisie ludności, który był przeprowadzany w czasie narodzin Jezusa, marianin wyjaśnił, że władza chce podporządkować sobie ludzi. Na tym polega pycha człowieka. 
Skupiając się na odpowiedzi na pytanie dotyczące narodzin Jezusa w nocy, wierni usłyszeli, iż noc jest symbolem szatana, a Bóg przebija się przez ciemność, by właśnie w nocy zapalić światło zbawienia. 
Zwieńczeniem rozważań była odpowiedź na czwarte pytanie dotyczące żłobu. Homileta wskazał, że żłób w Biblii jest symbolem ludzkiego grzechu. Chrystus położony w żłobie jest w centrum grzechu człowieka, dzięki czemu może go zbawić. 
Marianin zakończył rozważania przywołując słowa papieża Grzegorza Wielkiego mówiąc, iż „grzech do przyjścia Chrystusa był człowieka ciężarem, a teraz staje się drogą do nieba”. 

Lichen Stary, 25 grudnia 2019 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


31 października 2020
Sobota
Boga żywego pragnie moja dusza

Zaduszki muzyczne. Wieczór refleksji i modlitwy (po Mszy św. o godz. 19.00) - prowadzi sanktuaryjny zespół muzyczny "Galilea" - ODWOŁANE

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
7.30 po mszy Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
19.00 w intencji małżeństw i rodzin
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Nowenna do Matki Bożej Licheńskiej: 18.00
Apel Maryjny, różaniec i procesja ze światłami: 21.00

kościół górny - Kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Różaniec dla doroslych: po Mszy św. o godz. 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet