Matka Boża Bolesna
h
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Bóg pisze historię rodziny

W sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w święto Świętej Rodziny małżonkowie odnowili  sakramentalne przyrzeczenia, a całe rodziny zawierzyły się Licheńskiej Pani. Dzieci natomiast, już po raz drugi, uczestniczyły w rodzinnym kolędowaniu.
 
Eucharystii przewodniczył ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium, który przypominał w homilii, że chrześcijańska rodzina opiera się na fundamencie małżeństwa sakramentalnego mężczyzny i kobiety, a historię każdej rodziny,  nie tylko Jezusa, Maryi i Józefa, pisze Bóg. Co to oznacza? – Bóg prowadzi Świętą Rodzinę, a także każdą ludzką rodzinę, kiedy w jej centrum jest obecny Jezus. Najważniejsze, to znaleźć w niej Boga – poprzez codzienną modlitwę, życie sakramentalne, wspólne uczestnictwo we Mszy Świętej – zauważył marianin. Wobec wielu przeciwności i zagrożeń tylko w Bogu rodzina może znaleźć ocalenie. I dzisiaj wielu Herodów czyha na szczęście rodziny. Zwrócił uwagę, że według badań Polacy wymieniają rodzinę na pierwszym miejscu w swojej hierarchii wartości czy marzeń. Jej rozpad sprawia, że ludzie są nieszczęśliwi i zagubieni. – Rodzinę umacnia więź z Bogiem. Ale także więzi rodzinne wymagają wysiłku, a przede wszystkim troski, aby mieć czas dla siebie, co w dzisiejszym świecie, kiedy wszyscy się spieszą, nie jest takie łatwe – podkreślił ks. Kumala. – Niech Matka Boża Licheńska, Patronka szczęścia rodzinnego wspiera wszystkie rodziny. Zawierzmy Matce Bożej małżeńską i rodzinną drogę – życzył ksiądz kustosz.

Po wyznaniu wiary małżonkowie podali sobie dłonie, z uśmiechem ponowili sakramentalne „tak” i przytulili swoje rodziny. Przed błogosławieństwem kustosz sanktuarium odczytał akt zawierzenia rodzin Matce Bożej Licheńskiej.

Gabrysia i Natalia wraz z rodzicami, dziadkami i wujkami przyjechali do licheńskiego sanktuarium już w sobotę z Łochowa, w województwie mazowieckim. Chcieli spędzić niedzielę Świętej Rodziny przy Matce Bożej Licheńskiej. Uczestniczyli w południowej Mszy Św. i rodzinnym kolędowaniu.

– Uwielbiamy śpiewać kolędy, zawsze kolędujemy w domu! – zapewniały Gabrysia i Natalia z Łochowa. Także dzieci państwa Janików z Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Galewie są muzykalne – Marysia, Kinga, Franek oraz trzyletnia Ania i czteroletni Jaś – najmłodsi uczestnicy kolędowania.

Podczas rodzinnego kolędowania dzieci zaśpiewały tradycyjne kolędy „Dzisiaj w Betlejem” czy „Gdy się Chrystus rodzi”, ale też mniej znane: „Hejże ino dyna dyna” czy „Świeć gwiazdeczko mała świeć”.

Już dziś zapraszamy w najbliższą niedzielę, 5 stycznia po mszy o 12.00, na wspólne dzielenie się opłatkiem z księdzem kustoszem i duszpasterzami sanktuarium, zaś w uroczystość Objawienia Pańskiego do udziału w Orszaku Trzech Króli (też po mszy o 12.00).
 

Licheń Stary, 29 grudnia 2019 r.          

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


17 lutego 2020
Poniedziałek
Okaż mi litość, niech ożyję Panie

Wspomnienie dowolne  Świętych Siedmiu Założycieli Zakonu Serwitów Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie męczeńskiej śmierci bł. Antoniego Leszczewicza,marianina.
W lutym 1943 r. pozostał dobrowolnie z wiernymi skazanymi na śmierć w płomieniach
we wsi Rosica na Białorusi,aby nieść im kapłańską posługę

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 12.00, 18.00
18.00 w intencji poszanowania życia
Nabożeństwa
kościół górny - Kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Okres liturgiczny: zwykły
II tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: A, II

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Jk 1, 1- 11
Psalm responsoryjny: Ps 119
Ewangelia: Mk 8, 11-13
realizacja LM Internet  LM Internet