Matka Boża Bolesna
Główka43 wnętrze Bazyliki
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Bóg pisze historię rodziny

W sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w święto Świętej Rodziny małżonkowie odnowili  sakramentalne przyrzeczenia, a całe rodziny zawierzyły się Licheńskiej Pani. Dzieci natomiast, już po raz drugi, uczestniczyły w rodzinnym kolędowaniu.
 
Eucharystii przewodniczył ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium, który przypominał w homilii, że chrześcijańska rodzina opiera się na fundamencie małżeństwa sakramentalnego mężczyzny i kobiety, a historię każdej rodziny,  nie tylko Jezusa, Maryi i Józefa, pisze Bóg. Co to oznacza? – Bóg prowadzi Świętą Rodzinę, a także każdą ludzką rodzinę, kiedy w jej centrum jest obecny Jezus. Najważniejsze, to znaleźć w niej Boga – poprzez codzienną modlitwę, życie sakramentalne, wspólne uczestnictwo we Mszy Świętej – zauważył marianin. Wobec wielu przeciwności i zagrożeń tylko w Bogu rodzina może znaleźć ocalenie. I dzisiaj wielu Herodów czyha na szczęście rodziny. Zwrócił uwagę, że według badań Polacy wymieniają rodzinę na pierwszym miejscu w swojej hierarchii wartości czy marzeń. Jej rozpad sprawia, że ludzie są nieszczęśliwi i zagubieni. – Rodzinę umacnia więź z Bogiem. Ale także więzi rodzinne wymagają wysiłku, a przede wszystkim troski, aby mieć czas dla siebie, co w dzisiejszym świecie, kiedy wszyscy się spieszą, nie jest takie łatwe – podkreślił ks. Kumala. – Niech Matka Boża Licheńska, Patronka szczęścia rodzinnego wspiera wszystkie rodziny. Zawierzmy Matce Bożej małżeńską i rodzinną drogę – życzył ksiądz kustosz.

Po wyznaniu wiary małżonkowie podali sobie dłonie, z uśmiechem ponowili sakramentalne „tak” i przytulili swoje rodziny. Przed błogosławieństwem kustosz sanktuarium odczytał akt zawierzenia rodzin Matce Bożej Licheńskiej.

Gabrysia i Natalia wraz z rodzicami, dziadkami i wujkami przyjechali do licheńskiego sanktuarium już w sobotę z Łochowa, w województwie mazowieckim. Chcieli spędzić niedzielę Świętej Rodziny przy Matce Bożej Licheńskiej. Uczestniczyli w południowej Mszy Św. i rodzinnym kolędowaniu.

– Uwielbiamy śpiewać kolędy, zawsze kolędujemy w domu! – zapewniały Gabrysia i Natalia z Łochowa. Także dzieci państwa Janików z Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Galewie są muzykalne – Marysia, Kinga, Franek oraz trzyletnia Ania i czteroletni Jaś – najmłodsi uczestnicy kolędowania.

Podczas rodzinnego kolędowania dzieci zaśpiewały tradycyjne kolędy „Dzisiaj w Betlejem” czy „Gdy się Chrystus rodzi”, ale też mniej znane: „Hejże ino dyna dyna” czy „Świeć gwiazdeczko mała świeć”.

Już dziś zapraszamy w najbliższą niedzielę, 5 stycznia po mszy o 12.00, na wspólne dzielenie się opłatkiem z księdzem kustoszem i duszpasterzami sanktuarium, zaś w uroczystość Objawienia Pańskiego do udziału w Orszaku Trzech Króli (też po mszy o 12.00).
 

Licheń Stary, 29 grudnia 2019 r.          

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


31 marca 2020
wtorek
Wysłuchaj, Panie, mojego wołania


PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte

7.30, 12.00, 18.00
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30
 
Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
17.30 Nieszpory za zmarłych
 
Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

CZYTANIA Z DNIA:
1C
: Lb 21, 4-9 Ps: Ps 102, 2-3. 16-21
Ew: J 8, 21-30
 

realizacja LM Internet  LM Internet