Matka Boża Bolesna
diakonia Słowa
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI
Spotkanie Szkół Ewangelizacji Świętego Andrzeja
 
Około 60 osób z Szkół Ewangelizacji Świętego Andrzeja z centralnego rejonu Polski zebrało się 8 lutego w licheńskim sanktuarium na spotkaniu integracyjno-formacyjnym.
 
Jak poinformowała pani Jolanta Zatorska ze SNE diecezji toruńskiej św. Jana Umiłowanego Ucznia, Szkoły Ewangelizacji św. Andrzeja są ogólnoświatowym projektem formującym ewangelizatorów dla nowej ewangelizacji. Odpowiedzialna za rejon biorący udział w spotkaniu dodała, iż w Polsce ponad 60 szkół pracuje tą metodą. W Licheniu spotkali się przedstawiciele 6 szkół, łącznie około 60 osób, ze SESA istniejących od 25 lat (Toruń i Poznań) a także młodszych jak licheńska działająca dopiero drugi rok. Grupy zajmują się nie tylko prowadzeniem kursów i rekolekcji, lecz także m. in. ewangelizacyjną praca z młodzieżą, ubogimi i w przeróżnych innych środowiskach.
 
Celem sobotniego spotkania była integracja i formacja: „W tym gronie spotykamy się po raz pierwszy. Zaczynamy od fundamentów – prezentacji naszych środowisk” – wyjaśniła pani Zatorska. „Rozpoczęliśmy dzień wspólną modlitwą, by razem stanąć w uwielbieniu. Następnie trwały spotkania formacyjne, prezentacje, by być bliżej siebie, tworzyć relacje, wspierać siebie i pomagać w dziele ewangelizacji. 
Centralnym punktem dnia był udział w Eucharystii. Msza Święta została odprawiona o godzinie 12.00 w bazylice pod przewodnictwem ks. Rafała Krauze MIC – opiekuna licheńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji. Nawiązując do Ewangelii przewidzianej na dziś, ks. Krauze w homilii podkreślił, że Dobry Pasterz to ten, który wychodzi na zewnątrz, szukając tych, którzy się zagubili. Prawdziwi uczniowie Dobrego Pasterza to z kolei ci, którzy rozpoznają troskę i litość Jezusa i towarzyszą Mu w niej. Ponieważ znają Serce Boga - aktywnie uczestniczą w Jego poszukiwaniu ludzkich serc. 
„Widzimy uczniów, którzy zbierają się na nowo, by opowiedzieć wszystko Jezusowi. Jezus wysyła ich na pustynię, by wypoczęli i spotkali się z Nim na osobności, z dala od tłumów. Każdy potrzebuje z nas takiego momentu zatrzymania” – komentował liturgię słowa homileta. „Wracają po pełnieniu misji, by opowiedzieć Panu, co zdziałali. My też dziś mamy takie spotkanie, gdzie szkoły opowiadają, czego dokonały dla Jezusa i chcą opowiedzieć to Jemu” - dodał.

 
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele SNE z diecezji bydgoskiej, toruńskiej, płockiej, poznańskiej, archidiecezji gnieźnieńskiej oraz szkoła licheńska (diecezja włocławska) będąca gospodarzem. Szkołę Ewangelizacji św. Andrzeja (SESA) założył José Prado Flores w Meksyku. Dziś działa około dwa tysiące takich szkół w około 60 krajach świata. W Licheniu Szkoła Nowej Ewangelizacji działa od dwóch lat, prowadząc kursy i rekolekcje. Najbliższy Kurs „Emaus” odbędzie się w Licheniu w dniach 21-23 lutego.

Licheń Stary, 8 lutego 2020 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


25 listopada 2020
Środa
Dzieła Twe wielkie i godne podziwu

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte

7.30,12.00, 18.00
18.00 w intencji chorych i umierających.
Po Mszy św. błogosławieństwo dla chorych
Nabożeństwa:
kościół górny - Kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Różaniec: 16.30


Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

realizacja LM Internet  LM Internet